Ak-ar Makina Web Sitesi Yenilendi

Web sitesi zorunluluğu Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 14 Şubat 2011 tarihli 27846 sayılı kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir.

Sadece sermaye şirketleri bu uygulama içerisindedir. Kanuna göre sermaye şirketleri ise; anonim şirketleri, limited şirketleri ve sermayesi paylarla bölünmüş komandit şirketlerdir.
Kanunun amacı , bir web sitesinin  herkesin her yerden kolayca erişebildiği bir veri ortamı olmasından dolayı şirketler hakkında bilgi takibinin yapılabilir duruma getirilmesidir.
Yasaya uymayarak site yaptırmayan ya da eksik bilgiler içeren site yaptıran firma sahiplerine, tüm ortaklarına ve müdürlerine 6 aya kadar hapis ve para cezaları uygulanacaktır.
 Yeni Türk Ticaret Kanununa göre olması gereken web sitesinin özellikleri nedir?
Web sitenizin hızlı bir şekilde güncellenebilmesi için mutlaka yönetici paneli olmalıdır. Kanundaki düzenleme ve değişikliklere uyum sağlamalı, geliştirilebilir olmalıdır.
Web sitesi yayını kesintisiz olmalı. Bu sebeple alan adı barındırma (Hosting) hizmeti alınan firma ile bu bilginin paylaşılması, web sitesinin sürekli olarak yayında kalması için gerekli.
Yeni Türk Ticaret kanununda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler (raporlar, kararlar, bilançolar) zorunlu web sayfası içinde bulunmalı.
Yasaya göre  web sitesi  içeriğinde neler olmalı?
  •  3 yıllık finansal tablo
  •  Kanunen şirketin vermesi gereken ilanlar
  •  Pay sahipleri veya ortakları açısından önem taşıyan açıklamalar
  •  Yönetim kurulu ile genel kurul toplantılarının bilgileri
  •  Ortaklara veya pay sahiplerine sunulması gereken belgeler
  •   Her türlü çağrı, oy verme, basın açıklamaları.

İlgili kanun metnine resmi gazeteden ulaşabilirsiniz. Resmi gazete’ye erişmek için tıklayınız.